Оранжерея – зимовий будинок для рослин

Оранжерея

З кожним днем на вулиці стає все прохолодніше. І багато садівників замислюються про те, як допомогти рослинам з легкістю пережити труднощі найсуворішого пори року. Одні вважають за краще вкривати дерева та кущі на ділянці поліетиленовою плівкою. Інші засипають їх снігом для збереження тепла. Треті спочатку висаджують рослини в контейнери, щоб потім на зиму занести в будинок.

Проте кращий спосіб зберегти рослини в холодний сезон – побудувати на ділянці оранжерею.

Оранжере́я чи оранжері́я— прибудова або будова для вирощування рослин, штучна екосистема (фр. orangerie, від oranger —«апельсинове дерево»).

У заскленому приміщенні можна виростити ті види флори, які не здатні вижити в нашому кліматі взимку. Це вічнозелені, цитрусові, квіткові та плодово-ягідні рослини. Вони потребують цілий рік інтенсивного сонячного світла, певних параметрах по температурі та вологості.

Оранжереї в квартирах та будинках

Багато хто думає, що квіткова оранжерея і її аналог, створений в квартирі або будинку, — одне і те ж. Однак, хоча принцип функціонування у них і однаковий, конструктивні відмінності очевидні.

Система, побудована на заміській ділянці, цілком зроблена зі скла або полікарбонату. У ній по максимуму використане сонячне світло. І вона дозволяє вирощувати більше культур.

Квартирний аналог, перебуваючи в закритому просторі, частіше освітлюється штучно. На відміну від вуличної оранжереї в ній немає потреби обладнати складну систему опалення, меліорації та вентиляції.

Інженерні особливості

Принцип функціонування «зимового притулку» для рослин заснований на парниковому ефекті. Для цього в закритому просторі створюють певну вологість і концентрацію вуглекислого газу. А також встановлюють систему водяного, парового, повітряного або електричного опалення.

Відмінності по температурі

Використовують і тепло сонячних променів, що проникають через скляний дах. Оранжереї можуть бути:

  1. холодними— з температурою повітря від 1 до 8 °С,
  2. напівтеплими — в них від 8 до 15 °С,
  3. теплими — від 15 до 26 °С.

Останні два зазначених типи приміщень оранжерей (напівтеплі та теплі) часто називають теплицями.

При розрахунках системи опалення варто обов’язково враховувати характер і потужність освітлення. Що є одночасно і додатковими джерелами тепла. Для рівномірного і ефективного обігріву проектувальники радять використовувати нержавіючі сталеві труби. І розміщувати їх в кілька ярусів. Таким чином, щоб верхній проходив під покрівлею. Середній – на внутрішніх стійках каркаса та у зовнішніх стін і між рядами рослин. Нижній ряд каналів розташовують на рівні грунту.

Теплиця взимку

Не менш важливим аспектом є і прогрів ґрунту (глибина не менше 40сантиметрів). Для цього металопластикові труби кладуть на дренуючий шар з піску (товщиною близько 30сантиметрів). І засипають 50-сантиметровим шаром родючої землі.

Конструктивні особливості

З інженерної точки зору оранжереї поділяють на:

  • Односкатні. Площина даху дивиться на південь і нахилена під кутом 30-45°
  • Двоскатні. Дві площини з ухилом 24-28°, звернені на схід і захід, що підтримуються стійками.
  • Блокові. Складаються з двох-п’яти двосхилих конструкцій, об’єднаних жолобами. Які в свою чергу спираються на стовпи.
  • Ангарні. Відрізняються від попередніх трьох типів відсутністю стійок.

Фахівці радять розташовувати односкатні моделі у напрямку зі сходу на захід, а двоскатні — з півночі на південь. Такі споруди найкраще підходять для невеликої дачної ділянки. Оскільки вони дозволяють заощадити простір для інших потреб.

Блокові та ангарні конструкції використовують в основному в промислових цілях. А саме для вирощування квітів, овочів і зелені у великих кількостях на продаж. Площі для них необхідно набагато більше, ніж для одно- та двоскатних.

Крім того, оранжереї можуть бути ґрунтові, стелажні або ґрунтово-стелажні. Яку вибрати – залежить від способу культивації видів, які будуть в ній виростати.

Облаштування оранжереї

При будівництві важливо пам’ятати наступне. Цокольна частина стіни повинна бути кам’яною, цегляною або дерев’яною. Рами – одинарними металевими або дерев’яними. Ну а підлога – земляною або з настилом. Це необхідно для того, щоб тепло і вологість, що утворюються всередині, не випаровувалися через всілякі щілини та тріщини.

Можна створити як зимовий варіант з постійним склінням, так і весняний. Тобто оранжерею з покрівлею, яка цілком відкривається, або має накладні рами. Поверхня споруди покривають подвійним склом товщиною від 2,7 до 5 міліметрів. Багато садівників вважають за краще використовувати більш витривалий по відношенню до припадає на нього навантаженні (вітер, сніг, град, зливи) полікарбонат.

Існує кілька видів цього матеріалу, що дозволяють створити незвичайні ефекти. Наприклад ілюзію водних потоків під час дощу або казкового мерехтіння на сонці. Вентиляцію внутрішнього простору забезпечують за допомогою декількох знімних рам, кватирок або фрамуг. Особливо це важливо навесні. Адже періодична циркуляція повітря всередині приміщення підготує рослини до посадки у відкритий ґрунт.

Крім того, під час провітрювання всередину потрапляють комахи. Які запилюють квіти та овочі. Для меліорації необхідно провести водопровід і встановити пристосування підґрунтового зрошення теплою водою. Успішно застосовують також систему крапельного поливу. Так волога в необхідній кількості подається безпосередньо до коріння культур.

При поливі вручну воду попередньо відстоюють. Якщо Ви маєте сумніви в її чистоті, скористайтеся різними очисними, знезаражувальними, освітлюючими та іншими фільтрами. Або спеціальними порошковими або рідкими реактивами.

Поширити у Facebook