Скільки беруть ріелтори за свої послуги

Комісійні ріелтора


Сьогодні оплата ріелторських послуг є невід’ємною частиною більшості угод, які пов’язані з нерухомістю. Будь то купівля-продаж нерухомого майна або його оренда. Однак, часом при визначенні суми комісійних можуть виникнути розбіжності між клієнтом і посередником. Розповідаємо про те, скільки відсотків беруть ріелтори за свої послуги, яка сума належить агентству нерухомості. А також, як заощадити фінансові кошти при операціях з нерухомістю.

Стандартний розмір комісійних

Природно, кожен ріелтор прагне заробити якомога більше. При цьому «стандартний» розмір комісійних в Україні становить:

  • при купівлі-продажу від 3 до 5 відсотків від суми угоди;
  • при оренді нерухомості від 50 до 100 відсотків від місячної вартості;
  • у разі подобової оренди житла комісійні найчастіше оплачує власник, а не клієнт.

Чим займаються ріелтори

Робота ріелтора достатньо проста і одноманітна. Він повинен допомогти клієнту знайти нерухомість відповідно до запиту. Ріелтори виступають виключно в якості посередників, радячи і допомагаючи клієнтам, які не хочуть займатися пошуком квартири самостійно. За свою роботу посередники зазвичай беруть до 5 відсотків комісійних від суми угоди, тобто оціночної вартості нерухомості.

Варто звернути особливу увагу на те, що посередники не займаються перевіркою документації та не проводять оцінювання потенційних ризиків. Ріелтори це не нотаріуси, і належною кваліфікацією в даній сфері зазвичай не володіють.

Саме тому до ріелторів слід ставитися виключно як до підприємців, які допомагають клієнту знайти нерухомість, а її власнику здати або продати її. Нерідко посередники стверджують, що вони ретельно вивчають всю документацію, але це простий обман. Ви можете почитати нашу статтю про те, як перевірити документи на квартиру перед покупкою.

Вартість послуг посередників

Нерідко чітку суму за оплату послуг ріелтор не встановлює. Зазвичай це від 3 до 6 відсотків від суми продажу квартири. Все залежить тільки і виключно від домовленості між посередником і клієнтом.

При зверненні до посередників з метою продажу квартири, ріелтори нерідко наполягають на тому, щоб клієнт підписав з ними ексклюзивний контракт. У тексті цього документа зазвичай прописана конкретна сума, яку потрібно буде виплатити ріелтору за надання його послуг.

Нерідко буває і так, що спритний ріелтор бере відсоток як з покупця, так і з продавця. У такому випадку загальна сума його доходу може досягати 10-12 відсотків від суми угоди. Наприклад, якщо квартира коштує 50 тисяч доларів, то посередник отримає 5 тисяч.

Скільки бере ріелтор при купівлі квартири

Стандартна ставка посередника становить від 3 до 5 відсотків. Природно, спочатку вони просять якомога більше. А в разі відмови платити комісійні, угода може бути скасована з ініціативи ріелтора. Принаймні, він постарається перешкодити укладенню договору між сторонами.

Простий покупець зазвичай не хоче співпрацювати з посередниками, адже це просто невигідно. Ми писали про це в статті «як продати квартиру без посередників». Однак через безліч прийомів, якими користуються посередники, зараз досить складно знайти квартиру від власника.

Але якщо не хочеться витрачати зайві гроші на оплату відсотків посереднику, то можна спробувати знайти оголошення про продаж квартири безпосередньо від власника. Хоча таких оголошень зараз дуже мало, адже практично весь ринок зайняли ріелтори. Досить часто в оголошенні вказується, що квартира від господаря. Але в підсумку клієнт все одно потрапляє на посередника. Який розміщує в мережі сотні оголошень, намагаючись залучити якомога більше клієнтів. Саме тому головним завданням посередника є перешкода зустрічі власника квартири і покупця. Самостійний пошук нерухомості завжди більш вигідний, а про його особливості ми писали в статті «Як вибрати квартиру на вторинному ринку».

У разі, якщо покупець не хоче платити великий відсоток ріелтору, то останній може почати торгуватися. При належних уміннях і красномовстві можна спробувати зменшити суму комісійних і заплатити посереднику менше, ніж він спочатку просив.

Який відсоток беруть посередники при оренді

Якщо клієнт хоче взяти квартиру в оренду, то за свою роботу посередник може одноразово взяти від 50 до 100 відсотків від щомісячної вартості оренди. Наприклад, якщо ціна оренди становить 5000 гривень, то ріелтор попросить від 2,5 тисяч і вище.

В деяких ситуаціях посередник може зажадати сплатити повну вартість місячної оренди в якості оплати за свою роботу. Однак, так роблять або самі спритні ріелтори, особливо коли вартість оренди відносно низька. У будь-якому випадку посередник хоче заробити якомога більше і постарається вас умовити заплатити йому по максимуму.

Завжди можна спробувати поторгуватися з ріелтором, попросивши його знизити суму комісійних. Але значно вигідніше здати нерухомість самостійно, попередньо обов’язково грамотно і вигідно провести підготовку квартири для оренди.

Скільки отримує агенція нерухомості

У разі, якщо ріелтор працює на агенцію нерухомості, то він отримує не всю суму комісійних, а лише відсоток. Зазвичай від 30 до 60%. Тут все залежить від досвіду роботи, посади в агентстві та умов праці. Крім цього, від отриманої суми агенція також вираховує власні витрати, включаючи оренду офісу, податки, рекламу тощо.

Виходить, що якщо ріелтор заробляє за угоду 4000$, то він змушений віддати відсоток агентству, а його дохід, в залежності від умов роботи, становитиме від 1200 до 2400$. При оренді квартири агенція та ріелтор найчастіше ділять прибуток навпіл.

Як не платити посередникам

Платити не буду!

Нерідко люди, які вперше купують квартиру, слабо розбираються в складних питаннях з нерухомістю. Ще більше проблем додає велика кількість ріелторів, які заполонили ринок. Як наслідок – складності при пошуку квартири від власника. Звичайно ж, немає нічого поганого в тому, щоб звертатися за послугами ріелтора, адже не у всіх є час і бажання шукати квартиру самостійно.

Однак не всі мають у своєму розпорядженні достатню кількість коштів, щоб оплатити послуги посередників. Або ж людина не хоче витрачати зайві гроші на оплату ріелторських комісійних. В такому випадку можна зайнятися пошуком квартири самостійно. Варто розуміти, що з огляду на високу вартість квартир і часті випадки шахрайства з нерухомістю і різних схем обману, потрібно потурбуватися про безпеку своїх коштів. Щоб угода пройшла без проблем, і не виникли проблеми з документами, варто звернутися до профільного юриста, який буде супроводжувати угоду і допоможе розібратися з усіма нюансами.

Юрист з нерухомості або навіть оцінювач може проконсультувати з будь-яких виникаючих питань, провести перевірку всіх документів, уберегти покупця від шахраїв. Звернення до юриста гарантує прозорість угоди і відсутність будь-яких проблем.

Необхідно відзначити, що багато посередників готові до торгу, якщо покупець не хоче платити комісійні. Посередник усвідомлює, що краще гарантовано отримати меншу суму, ніж залишитися без грошей зовсім.

Порівняння юристів і ріелторів

Щоб розуміти, до кого звернутися, слід порівняти вартість послуг ріелторів і юристів. А також рівень їх відповідальності перед клієнтом та необхідні навички для роботи.

Ріелтори

Щоб працювати в цій сфері, посереднику не дуже потрібен який-небудь досвід і знання. Основна робота ріелтора полягає в пошуку клієнтів, укладанні угоди і отриманні відсотка за продаж.

Слід розуміти, що посередники не несуть відповідальності за свої дії та подальшу долю квартири перед клієнтом. У разі, якщо квартира буде з проблемними документами, то всі труднощі після покупки буде вирішувати сам клієнт. Адже посередник надає тільки інформаційні послуги. Ніякі ріелтори не можуть перевіряти справжність документів, навіть якщо вони говорять про зворотне. Тому в цих питаннях довіряти ріелторам на слово не варто.

Юрист або оцінювач з нерухомості

Профільні юристи або оцінювачі нерухомості – це досвідчені професіонали, які розбираються у всіх тонкощах і нюансах, пов’язаних з ринком нерухомого майна. Цілком логічно, що юридичний супровід угоди і перевірка всіх документів може бути здійснена тільки юристом, який гарантує відсутність проблем.

Оплата послуг юриста зазвичай в п’ять разів менше, ніж комісійні ріелтора. Саме тому, якщо ви знайшли квартиру самостійно, то не варто сподіватися на ріелтора. Набагато вигідніше і безпечніше звертатися за допомогою саме до юриста з нерухомості. У процесі проведення угоди вам також знадобиться проведення оцінки квартири, яку також легко замовити самостійно в оціночної компанії, яка вам найбільше сподобається.

Підводячи підсумки

Вартість послуг ріелтора зазвичай становить 3-6 відсотків від угоди з купівлі/продажу та від 50 до 100 відсотків від операцій з оренди нерухомості. У разі, якщо ви не хочете витрачати зайві гроші на відсоток для посередника, який по суті тільки консультує і надає інформаційні послуги, то можна шукати квартиру самостійно. Це допоможе заощадити значну кількість коштів.

Якщо потрібна допомога в укладанні угоди, то потрібно звернутися до профільного юриста або оцінювача нерухомості. Вартість послуг юриста незрівнянно мала в порівнянні з комісійними ріелторів. При цьому тільки юрист може гарантувати безпеку і спокій в процесі операцій з нерухомістю.

Поширити у Facebook