Скільки коштує переоформлення нерухомості в Україні

Гроші на податки

Переоформлення прав на нерухоме майно завжди супроводжується досить значною кількістю і обсягом обов’язкових платежів. Всіх, хто вирішив продати, подарувати нерухомість або планує вступити у спадок на майно, цікавить, які ж витрати у зв’язку з цим він понесе. Податки і збори при таких операціях залежать від декількох факторів. Давайте розберемося.

Прийнято вважати, що будь-яка операція квартирою або будинком, тягне величезні витрати. Однак, чи так це насправді? І в яких випадках податки практично відсутні, а коли, навпаки, прийдеться викласти пристойну суму?

Остаточну консультацію з питання оподаткування конкретної угоди (купівлі-продажу нерухомості або дарування) найкраще отримати у нотаріуса. Причому саме у того, який буде оформлювати документи.

Це пов’язано з тим, що на практиці витрати на угоду у різних нотаріусів можуть значно відрізнятися. Однак, в деяких базових речах можна і потрібно заздалегідь розібратися самостійно.

Послуги оцінювачів та нотаріусів

Крім самих податків і зборів (прибутковий податок, військовий збір та платіж до Пенсійного фонду) сторони угоди несуть також супутні витрати, а саме:

  1. Послуги нотаріуса за оформлення та реєстрацію документів. Саме ця стаття витрат може істотно відрізняться у кожного конкретного нотаріуса. Тому багато хто перед підписанням документів про продаж або дарування нерухомості заходять з документами до кількох різних нотаріусів і цікавляться ціною питання. І вже після цього вибирають вподобаного фахівця, виходячи з ціни послуг і загального враження про офіс і якість сервісу. Адже, якщо співробітники нотаріальної контори з самого початку поводяться неввічливо по відношенню до потенційного клієнта, а в самому офісі бардак, то і з якістю оформлення документів можуть бути проблеми.

    Ми знаємо значну кількість історій як про випадкові помарки, так і про професійні помилки, що допускаються при укладанні договорів. Зрозуміло, що такі помилки можуть згодом викликати проблеми і як мінімум забрати багато часу і нервів на їхнє виправлення. Тому до вибору нотаріуса для переоформлення нерухомості потрібно підходити вкрай відповідально.

  2. Оцінка нерухомості. Ця процедура потрібна для того, щоб визначити так звану базу оподаткування при переоформленні нерухомості. Саме від величини оціночної вартості, яку визначить оцінювач, залежать податки і збори, які необхідно буде сплатити у нотаріуса. Зрозуміло, що всі продавці та покупці зацікавлені в тому, щоб максимально знизити вартість майна і, відповідно, заплатити поменше податків. Однак, значно занизити експертну оцінку технічно неможливо. Згідно з відносно новими правилами оцінки нерухомості, оціночна вартість повинна бути в межах плюс-мінус 25% від так званої «реєстрової вартості», яка визначається спеціальним державним «оціночним модулем» на сайті Фонду державного майна України.

    Самі ж послуги оціночної компанії коштують відносно недорого і з ними можна заздалегідь ознайомитися в розділах сайту оцінці квартир та будинків, нежитлових приміщень або земельних ділянок. Оціночні фірми з пристойною репутацією намагаються розміщувати всі свої тарифи на головній сторінці сайту. Щоб клієнт заздалегідь знав вартість послуг, і в процесі роботи не з’явилося ніяких додаткових платежів та інших неприємних «сюрпризів».

Отже, нотаріуса вибрали, з оціночною компанією визначабося, оцінку майна провели. Які нас чекають подальші витрати?

Прибутковий податок, військовий збір, Пенсійний фонд

Податок

Оформлення нерухомості в Україні супроводжує обов’язкова сплата таких податків і зборів:

  • Податок на доходи – ПДФО. Як і щодо усіх інших платежів, ставка (розмір) цього податку залежить від таких факторів:
    • Юридична схема переоформлення нерухомості. Найбільш поширеними видами є укладення договорів купівлі-продажу або дарування, рідше – договору міни (обміну). Окреме місце займає і реєстрації прав при вступі у спадщину на нерухоме майно.
    • Термін права власності. Розмір прибуткового податку крім інших факторів залежить від того, скільки поточний власник володіє нерухомістю. Якщо більше трьох років, то податок в деяких випадках може бути відсутнім. Все це буде видно в таблиці нижче.
    • Переоформлення нерухомості між родичами. При даруванні нерухомості найближчим родичам або оформлення ними права на спадщину може не виникати взагалі ніяких податків. Найближчими родичами (першого та другого ступеня споріднення) в Україні вважаються: чоловік-дружина, діти-батьки, онуки-бабусі-дідусі, рідні брати-сестри.
    • Український паспорт. Якщо в угоді або операції з оформлення нерухомості хоча б з однієї зі сторін виступає іноземець, витрати на здійснення такої процедури істотно зростають за рахунок високого прибуткового податку.
  • Військовий збір. Цей збір присутній практично при всіх видах оформлення нерухомості. Виняток становить тільки перереєстрація майна на найближчих родичів.
  • Пенсійний фонд. На відміну від інших податків і зборів, платежі до Пенсійного фонду утримуються тільки при операціях купівлі-продажу нерухомості. При даруванні майна або вступі у спадщину цей вид витрат відсутній.

Як бачимо, нічого особливо складного в принципах оподаткування при операціях з переоформлення немає. Податків і зборів всього три. І факторів, які впливають на розмір цих витрат теж небагато. Для повної ясності потрібно просто всі описані ситуації викласти в простій таблиці. Що ми зараз і зробимо. Нагадаємо, зазначені в таблиці відсотки беруться від вартості нерухомості, отриманої в результаті проведення її експертної оцінки.

Всі учасники переоформлення нерухомості – громадяни України.

Всі сторони договору – громадяни України
ОперацияПрибутковий податокВійськовий збірПенсійний фонд
Продаж житлової нерухомості (у власності понад три роки)1,5%
(витрати продавця)
1%
(платник – покупець)
Продаж житлової нерухомості (у власності менше трьох років)5%
(витрати продавця)
1,5%
(витрати продавця)
1%
(платник – покупець)
Продаж приміщень, будівель, гаражів5%
(витрати продавця)
1,5%
(витрати продавця)
1%
(платник – покупець)
Дарування або спадкування близьким родичам (подружжя, діти, онуки, рідні брати/сестри)
Дарування або спадкування крім близьких родичів5%
(платить новий власник)
1,5%
(платить новий власник)

 

Хоча б один учасник-іноземець.

У переоформленні нерухомості бере участь іноземець
ОперацияПрибутковий податокВійськовий збірПенсійний фонд
Продаж житлової нерухомості18%
(витрати продавця)
1,5%
(витрати продавця)
1%
(платник – покупець)
Продаж приміщень, будівель, гаражів18%
(витрати продавця)
1,5%
(витрати продавця)
1%
(платник – покупець)
Дарування або спадкування18%
(платить новий власник)
1,5%
(платить новий власник)

ПДФО для операцій з продажу (обміну) декількох об’єктів.

Нотаріальна палата України актуалізувала таблицю щодо порядку оподаткування податком на доходи фізичних осіб операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.

Кількість продажів рахується за один календарний рік для кожної категорії майна окремо з урахуванням наступних особливостей. Продаж успадкованих об’єктів рахується окремо (в сумі для 1 та 3 рядків таблиці) незалежно від виду об’єкта.

Назва об’єкту нерухомостіПродаж одного об’єктаПродаж другого об’єктаПродаж третього та наступних об’єктів
Отриманий у спадщинуНабуте в іншій спосібОтриманий у спадщинуНабуте в іншій спосібОтриманий у спадщинуНабуте в іншій спосіб
Перебуває у власності БІЛЬШЕ ТРЬОХ РОКІВ або отриманий у СПАДЩИНУ:

  1. житловий будинок;
  2. квартира;
  3. кімната;
  4. садовий (дачний) будинок;
  5. частини такого об’єкту;
  6. об’єкт незавершеного будівництва такого об’єкта;
  7. земельна ділянка, на якій розташовані такі об’єкти;
  8. господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці;
  9. земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 ЗКУ залежно від її призначення;
  10. земельна ділянка сільськогосподарського призначення, яка були безпосередньо отримана у власність одним із таких шляхів:
    – у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
    – приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника;
    – виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю);
    – якщо така земельна ділянка, отримана платником податку у спадщину **.
Не оподатковуєтьсяНе оподатковуєтьсяНе оподатковується5%5%18%*
  1. неподільний об’єкт незавершеного будівництва;
  2. майбутній об’єкт нерухомості;
  3. подільний об’єкт незавершеного будівництва;
  4. відступлення прав за договором купівлі-продажу:
    – неподільного об’єкта незавершеного будівництва;
    – майбутнього об’єкта нерухомості,
    щодо яких сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця.
5%18%*18%*18%*18%*18%*
Інша нерухомість:
(нерухоме майно, не зазначене у пунктах, наведених вище, або зазначене у пункті 1, але таке, що не отримане у спадщину і при цьому перебуває у власності менше трьох років)
Не оподатковується5%Не оподатковується18%*5%18%*

 

Примітки:

* Дохід може бути зменшений на суму документально підтверджених витрат.

** Для звільнення від оподаткування доходу з продажу (обміну) земельних ділянок сільськогосподарського призначення, отриманих у спадщину, нотаріус додатково встановлює належність успадкованої земельної ділянки до набутих у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого спадкодавця; виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю).

Позиція податкової щодо оподаткування одного або двох об’єктів нерухомості, які були одержані фізичними особами у спадщину, висловлена зокрема у такій публікації: https://zak.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-569915.html Але там написано так, нібито податківці мали мету спеціально ще більше заплутати людей.

 

Видно, що насправді нічого складного і заплутаного з податками та зборами при переоформленні нерухомості в Україні немає. Звичайно, якщо Ви не юрист і будете читати Податковий кодекс, то заплутаєтеся практично гарантовано. 🙂 Якщо ж всі витрати та ставки податків «розкласти по поличках», відразу все стає прозорим і зрозумілим.

Сподіваємося, що наша стаття виявилася корисною. Ну а коли знадобиться експертна оцінка нерухомості, – ми у Вашому розпорядженні!

Поширити у Facebook