Як вибрати ділянку для будівництва будинку

Вибір земельної ділянки

Заміське домобудівництво сьогодні переживає свій розквіт. При цьому багато міських жителів просто переобладнують під постійне житло свої літні дачі. В цьому випадку проблеми з вибором ділянки немає, тому що будинок як би будується заново на тій землі, що є. А ось якщо вирішено будувати будинок на новій ділянці, то дуже багато якостей майбутнього житла будуть залежати саме від вибору землі.

І можна сподіватися, що правильного. Але ось в чому ж полягає правильний вибір ділянки? Багато міських жителів цього не знають. І тому часто купують те, що сподобається і що вигідніше з фінансів, а не те, що не принесе згодом проблем. А проблем може виникнути безліч, якщо не врахувати основні критерії вибору заміської ділянки для будівництва будинку.

Юридична сторона питання

Перше і найголовніше – це вирішити юридичні питання. Тому що статус землі, на якій буде зводитися будинок, визначає те, наскільки довго і наскільки ефективно ви будете користуватися і самим будинком, і присадибною ділянкою. Справа в тому, що деякі ділянки не передбачають будівництва на них постійних житлових будівель. І, якщо вчасно це питання не прояснити, то згодом можуть виникнути проблеми.

Також не на всякій ділянці можна займатися городництвом і садівництвом. Крім того земля може бути обтяжена обмеженнями (сервітутами). А сьогодні є дуже багато шахраїв, які цей факт приховують. Тому перед покупкою ділянки необхідно найняти фахівця, який здатний перевірити і вирішити всі юридичні питання. У більшості випадків витрати на такого фахівця легко окупаються, тому що в іншому випадку можна втратити і землю, і гроші.

Місце розташування землі

Відразу слід зауважити, що відстань майбутнього заміського домоволодіння від великого міста – це питання індивідуальне. Тому що багато хто з «бюджетних» забудовники вибирають ділянки подалі від міста, тобто ті, які дешевше. Таким чином, в цьому питанні поради так само недоречні: кожен вибирає собі те, що саме йому краще.

Набагато важливіше при цьому звернути увагу на інфраструктуру тієї місцевості, де передбачається жити довгі роки. Як мінімум, в межах досяжності повинні бути такі об’єкти, як магазин, поліклініка, пошта, дитячий садок і школа (якщо в сім’ї є діти), спортивні та розважальні заклади.

Звичайно, якщо є автомобіль, то все це може розташовуватися подалі. Але в будь-якому випадку буде краще, якщо подібні установи будуть розташовуватися ближче, тобто перебувати в пішій доступності. Великим плюсом є недалеке розташування автобусної зупинки або залізничної станції. Щоб у разі необхідності можна було без проблем дістатися до міста. Ну і дороги в окрузі повинні бути хороші. І, якщо не асфальтовані, то хоча б такі, які восени не перетворюються в болото і по яких не те що не пройти, але і не проїхати.

Характеристики ділянки

Тепер необхідно оцінити землю з точки зору основних якостей самої ділянки. Адже від них буде залежати комфорт проживання в більшості випадків. Найголовніший ворог будь-якого домоволодіння – це зайва вологість. Тому не слід купувати ділянку на самому березі річки або іншої водойми, навіть струмка. Особливо якщо він вузький і не зможе вмістити в себе воду під час сильного дощу або при таненні снігів.

Всі ділянки навколо такого струмка, швидше за все, будуть затоплюватися. А, якщо поблизу річка, то під час весняного паводку потоп забезпечений. Також з берегів виходять і озера, а також деякі великі ставки. Мало того, навколо будь-якої водойми грунт є завжди вологим. Тому не слід випробовувати долю, якщо ви не хочете, щоб в теплі періоди року на вашій ділянці була вогкість і вашими сусідами не стали численні комарі. Які розводяться не тільки в болотах і ставках, а й біля досить бурхливих, на перший погляд, річок.

Не варто також забувати і про те, що будь-яка водойма – це громадська зона відпочинку. Як відомо, наші люди далеко не завжди вміють відпочивати культурно. Тому життя біля водойми в літній період має передбачає готовність господарів слухати п’яні завивання під гітару до світанку.

Грунтові води

Грунтові води

Також слід попередньо перевірити, як високо стоять на ділянці грунтові води. Найкраще цю перевірку здійснювати навесні. Відразу після того, як стає весь сніг. В цей час в будь-якій місцевості грунтові води стоять на своєму максимальному рівні.

Якщо грунт на ділянці вологий, то слід добре подумати над тим, а чи варто таку ділянку купувати. Втім, на цій справі можна добре знизити ціну, пропоновану покупцем. Землю з вологим грунтом продати важко. Але, якщо поставити будинок не на стрічковий фундамент, а на монолітну бетонну плиту, то така ділянка з помірно вологим грунтом особливого клопоту не принесе.

Однак на продавця факт вологості вплине настільки, що він зменшить ціну так добре, що знижка покриє всі витрати на більш дорогий плитний фундамент, і ще залишаться зайві гроші. Правда, якщо ями на глибині півметра заповнюються водою практично відразу, то будинок не врятує навіть бетонна плита. Від такої ділянки треба відмовлятися відразу, без всяких торгів.

Окрім подорожчання будівництва будинку, високі грунтові води приносять проблеми і з організацією каналізації. Септик доведеться робити повністю герметичним і бути готовим до регулярних викликів машини-асенізатора. Краще, якщо ділянка буде розташована подалі від водойми і ближче до лісу.

Рельєф

Також не слід будувати будинок на схилі, навіть якщо цей схил відносно пологий. В цьому випадку вартість будівництва може вирости в рази, оскільки буде потрібний особливий тип фундаменту, який є дорогим і в проектуванні, і в будівництві. Крім того, на такій ділянці обов’язково потрібно буде влаштовувати коштовну дренажну систему. Адже навесні, восени, і навіть в особливо сильну зливу всі водні потоки, що стікають з височини, будуть проходити якраз через вашу ділянку. Що комфорту, звичайно ж, не додасть.

Всяких височин теж слід уникати, якщо ви не хочете, щоб взимку ваш будинок був відкритий всім вітрам в окрузі. Навіть якщо використовувати всякі вітрозахисні засоби, для морозного зимового вітру вони не є перешкодою. На вершині пагорба завжди буде набагато холодніше, ніж в низині.

Таким чином, доведеться витратитися не тільки на додаткове утеплення стін, фундаменту та даху, але і на систему опалення. Практика показує, що навіть самий утеплений будинок, розмішений на височини, споживає палива для обігріву мало не в два рази більше. До того ж сильний вітер може зруйнувати дахове покриття або взагалі знести дах. Такі випадки бувають, причому навіть частіше, ніж може здатися.

Інженерні комунікації

Тепер слід перейти до розгляду найголовнішого питання – це:

  1. електрика,
  2. газопостачання,
  3. водопровід.

Це три найголовніші комунікації, які забезпечують повний комфорт і безпосередньо впливають на якість та оцінку будинків. Правда, якщо вирішено бурити на ділянці свердловину, то без підключення до централізованої водопровідної системи можна і обійтися. Але перед цим слід поцікавитися у сусідів, якої якості підземна вода в цій місцевості, напевно у когось з них є свердловина або колодязь.

Свердловина, як би дорого вона не коштувала, завжди вигідніше, ніж підключення до водопроводу і користування ним. Якщо навіть у воді будуть будь-які небажані мінерали або домішки, зараз існує безліч ефективних систем для їх очищення.

В останні роки важливість такого фактора як наявність газу біля ділянки поступово йде на другий план. Сьогодні можна опалюватися взимку іншими видами палива, причому істотно дешевше, ніж газом.

Електрика, без якої обійтися не можна в будь-якому випадку, фактор більш значущий. Необхідно дізнатися, як часто бувають перебої, наскільки якісна подається напруга. У більшості дачних ділянок в Україні від трансформатора надходить знижена напруга, а загальної потужності не вистачає на всіх. Тому і обсяг споживання електроенергії в таких місцях може бути істотно обмежений, наприклад, п’ятьма кіловатами на будинок. З огляду на, що електрочайник і бойлер мають потужність по два кіловати кожен, зрозуміло, що для житлового будинку п’ять кіловат може виявитися недостатнім обсягом.

Оточення і сусіди

Будинок алкоголіка

Ще кілька важливих порад, на які слід звернути увагу майбутньому заміському домовласнику при виборі ділянки.

По-перше, при огляді ділянки потрібно перевірити її на небажане сусідство. Бідні напівзруйновані будинки, брудні ділянки, асоціальні елементи або звичайні п’яниці. Від усіх цих «друзів» позбутися буде неможливо, і згодом вони будуть приносити вам дуже багато клопоту.

По-друге, не потрібно купувати ділянку зі зведеним на неї фундаментом або недобудовою. Причин у колишнього власника кинути будівництво і продати ділянку багато, і далеко не завжди вони пов’язані з самою ділянкою. Але реалізовувати свій проект на кимось вже побудованому фундаменті вкрай нерозумно. А викорчовувати його і вивозити все це сміття обійдеться дуже дорого.

По-третє, потрібно озирнутися навколо і подивитися, чи немає де-небудь поблизу покинутих ферм або колишніх колгоспних заводиків. Такі виробництва, закриті в 90-е, в будь-який момент можуть заробити знову. Тоді вони принесуть з собою суцільні незручності у вигляді гучних шумів і неприємних запахів. Особливо слід уникати таких сусідів, від яких дорога до траси проходить близько від вашого двору. В цьому випадку шум вантажівок та іншої техніки може порушувати ваш спокій не тільки вдень, але і вночі.

На закінчення необхідно додати, що це далеко не всі нюанси, які слід враховувати при виборі заміської ділянки. Наприклад, важливе значення мають і розміри ділянки, і її геометрична форма. Але всі інші не висвітлені в даному дослідженні «дрібниці» можна вирішити в суто індивідуальному порядку до покупки. А багато з них можна нівелювати вже в процесі експлуатації ділянки і побудованого на ній будинку.

Поширити у Facebook