Який термін дії у експертної оцінки майна

Термін дії експертної оцінки майна


Термін дії звіту про експертну оцінку становить 6 місяців від її дати. Це найбільш поширена думка серед учасників ринку. І в більшості випадків це твердження є справедливим. Однак, чому це так, і чим регламентується це питання, знають далеко не всі. Скільки є часу, щоб подати оцінку нотаріусу? Чи повинен бути вказаний в документі про оцінку період часу, протягом якого ця оцінка дійсна? Якими нормативними документами регламентуються дані затвердження?

На всі ці питання можна знайти інформацію в Інтернеті. Однак вона часто суперечлива. А твердження про терміни дії документів на сайтах оціночних компаній часто суперечать аналогічній інформації на спеціалізованих порталах, присвячених ринку нерухомості.

У даній ситуації юристи пробують перевірений варіант отримання відповіді на питання «Який термін дії експертної оцінки в Україні». А саме – звернутися безпосередньо до законодавства. Однак, з цим, нажаль є проблема. Справа в тому, що в законодавстві прописані періоди дії звіту про незалежну оцінку лише для деяких випадків. Розглянемо питання глибше.

Термін дії оцінки нерухомості для нотаріуса

Поза всяким сумнівом, найбільш поширеним випадком проведення експертної оцінки є визначення вартості нерухомості для пред’явлення у нотаріуса. Період дії такого звіту оцінювача для цілей оподаткування становить 6 місяців згідно наказу ФДМУ № 658 від 17.05.2018:

Термін дії звіту про оцінку, який не може перевищувати шість місяців з дати оцінки, вказується в такому звіті.

Зверніть увагу! Йдеться виключно про випадок проведення оцінки для цілей оподаткування (для нотаріуса). Для інших випадків проведення незалежної оцінки (наприклад, для пред’явлення в суді при розлученні або для оренди комунального майна) зазначений наказ Фонду не може поширюватися. З тієї простої причини, що він регламентує порядок ведення бази звітів для цілей оподаткування. Однак, звіти для пред’явлення в суді або інших цілей не підлягають реєстрації в цій базі даних.

Термін дії оцінки майна для пред’явлення в суді

оцінка майна для суду

Нажаль, Вам не вдасться знайти в законодавстві чітку відповідь на питання про те, який термін дії оцінки для пред’явлення в суді. Цього просто ніде прямо не прописано.

Однак, в практичній діяльності прийнято вважати цей термін за аналогією з періодом дії оцінки для цілей оподаткування. Тобто півроку від дати оцінки, на яку була визначена ринкова вартість спірного майна.

Проте, право прийняття остаточного рішення про те, брати до уваги чи ні звіт оцінювача, після складання якого пройшло вже кілька місяців, належить судді. Таке рішення може залежати і повинно враховувати ситуацію на ринку нерухомості на минулі від дати оцінки місяці. Якщо в цей час відбувалися події, які могли вплинути на ринкову вартість майна. Наприклад, карантин, локдаун, істотна зміна курсу валют та інші форс-мажорні обставини безумовно впливають на ринкову вартість і в цілому на кон’юнктуру ринку нерухомості.

Тому в таких ситуаціях для прийняття справедливого рішення по розглянутому в суді справі часто виявляється доцільним замовити повторну експертну оцінку майна. Навіть якщо з її проведення не пройшло і шести місяців.

Інші випадки проведення незалежної оцінки

У різних нормативних документах можна знайти різні терміни дії звіту про незалежну оцінку для різних випадків їй проведення. Наприклад, терміни дії оцінки майна для приватизації або майнових прав при корпоратизації державних підприємств описуються в численних наказах Фонду державного майна України.

Метою ж даної статті є прояснення ситуації з двома питаннями, які виникають у наших клієнтів. Сподіваємося, що ми змогли прояснити для Вас ситуацію і внести ясність в цю плутанину:

  • Питання: Який термін дії оцінки нерухомості для пред’явлення у нотаріуса?
    Відповідь: Термін дії оцінки для цілей оподаткування становить шість місяців від дати оцінки.
  • Питання: Який період часу діє оцінка для пред’явлення в суді?
    Відповідь: Такий термін дії нічим не регламентується, а прийняття рішення залишається на розсуд судді. У практиці за аналогією з оцінкою для цілей оподаткування зазвичай приймається, що термін дії оцінки для суду становить шість місяців від дати, на яку визначалася ринкова вартість майна.
Поширити у Facebook