Оцінка корпоративних прав

Оцінка корпоративних прав

Оцінка корпоративних прав – це визначення ринкової вартості підприємства. Зазвичай перед оцінювачем ставиться завдання визначення частки в бізнесі, що належить одному із засновників (для ТОВ) або акціонерів (для АТ).

Найчастіше проведення оцінки корпоративних прав товариства з обмеженою відповідальністю необхідне для:

  • Продажу одним із засновників своєї частки у статутному капіталі.
  • Оформлення документів для подання позовної заяви при судових спорах між співвласниками бізнесу.

У разі, коли необхідно оцінити частину акціонерного товариства, найбільш поширеними випадками є додаткова емісія або викуп акцій у міноритаріїв. Якщо Ви зацікавлені у визначенні вартості пакета акцій, рекомендуємо звернутися до нашої статті «Оцінка акцій». А тут йдеться переважно про особливості визначення вартості часток у ТОВ.

Звичайно, перші три питання майже всіх осіб, які зацікавлені у послугах оцінювачів, це:

  1. Скільки коштує оцінка корпоративних прав?
  2. Які документи необхідно надати оцінювачу?
  3. Скільки часу знадобиться для проведення всіх розрахунків та їх оформлення?

На жаль, у випадку з корпоративними правами однозначної відповіді, спільної для всіх підприємств, не існує. Все залежить від характеристик конкретного бізнесу, а також від мети проведення оцінки.

Нижче ми наводимо розгорнуті відповіді на всі ці три найбільш поширених питання.

1. Скільки коштує оцінка корпоративних прав?

Частка в статутному капіталі підприємства на прикладі яблука

У загальному випадку відповісти на це питання «відразу» неможливо. Це пов’язано з тим, що до того, як оцінювач отримає уявлення про оцінюване підприємство, він не зрозуміє обсяг і складність проведення його оцінки.

Зрозуміло, що підприємства бувають абсолютно різні: від малого бізнесу з офісним столом і комп’ютером до величезних агрохолдингів із нерухомістю, транспортом і виробничим обладнанням на балансі. Відповідно, підходи до визначення вартості корпоративних прав будуть різними.

На вибір підходу до проведення розрахунків вартості бізнесу і, відповідно, обсяг роботи для оцінювача впливають два основні чинники:

  1. Чи є у підприємства стабільний прибуток протягом 2-3 років.
  2. Які необоротні активи числяться на балансі підприємства.

Якщо бізнес не приносить стабільного прибутку, оцінка вартості корпоративних прав найчастіше розраховується як різниця між вартістю активів підприємства та його зобов’язань. Однак, потрібно розуміти, що мова йде не про балансову вартість таких активів, як основні засоби, а про їх ринкову вартість, яку визначає оцінювач.

Балансова вартість багатьох основних засобів, навіть таких як нерухомість, автомобілі або обладнання, може бути навіть нульовою, однак при цьому не означає, що ці активи дійсно нічого не варті. В ході проведення розрахунку вартості підприємства оцінювач окремо визначає ринкову вартість кожного активу, що фігурує у балансі.

Якщо ж підприємство є стабільно прибутковим і є розумні перспективи для збереження такої прибутковості в майбутньому, використовуються інші підходи до оцінки його корпоративних прав. Оцінювачі аналізують фінансові результати господарської діяльності в розрізі доходів і витрат, складають прогноз розвитку або бізнес-план і фінансову модель. Після чого оцінка корпоративних прав прибуткового підприємства проводиться через його прибутковість в майбутньому. Це досить складна робота, що вимагає від оцінювача високої кваліфікації.

Характерною помилкою багатьох замовників, які звертаються до оцінювачів корпоративних прав, є перебільшена важливість такого чинника як статутний капітал.

Розмір статутного капіталу абсолютно не впливає ані на вартість підприємства, ані на ціну послуг оцінювача.

Статутний капітал в тому чи іншому розмірі – це просто історичний факт. Свого часу засновники вклали у організацію бізнесу певні суми. Після чого бізнес міг розвинутися, і його вартість стала значно вищою за розмір статутного капіталу. Або навпаки, бізнес «не пішов», прибутку немає, а зобов’язання перевищують активи, і ціна такого підприємства близька до нуля.

2. Які документи необхідно надати оцінювачу?

Документи ТОВ

Виходячи з написаного вище стає зрозуміло, що:

  • Кожне підприємство є по-своєму унікальним, тому і підхід до визначення його вартості може бути тільки індивідуальним.
  • Залежно від характеристик і фінансових показників бізнесу оцінювач використовує різні методики розрахунків.

Перелік документів, необхідних для проведення оцінки корпоративних прав формується в два етапи. Спочатку ми попросимо надати річні баланси та звіт про фінансові результати за минулі 2-3 роки. А також останній поданий до органів Статистики баланс, якщо ТОВ здає звітність щоквартально.

Аналіз цих документів дає попереднє загальне уявлення про характеристики підприємства та його основні показники. Залежно від структури балансу оцінювачі попросять надати розшифровки деяких рядків (найчастіше основні засоби, в тому числі МНМА). Якщо підприємство прибуткове, буде потрібна також додаткова інформація щодо показників у звіті про фінансові результати.

Тільки після отримання всіх цих документів оцінювачі корпоративних прав можуть зрозуміти обсяг роботи та терміни її виконання у даному конкретному випадку. І, звичайно, ми будемо намагатися зробити найбільш вигідну в порівнянні із конкурентами комерційну пропозицію.

3. Скільки часу знадобиться для проведення всіх розрахунків та їх оформлення?

Годинник із українським орнаментом

Зрозуміло, що термін виконання будь-якої роботи залежить від її обсягу. Точно так само, як і ціна послуг. Після аналізу вище перерахованих документів ми виходимо до замовника із комерційною пропозицією, у якій вказуємо точну ціну наших послуг і термін виконання роботи.

Оцінка корпоративних прав невеликого підприємства, у якого немає стабільного прибутку і на балансі мало активів, може займати буквально пару робочих днів. У той же час із великими підприємствами оцінювачі можуть «возитися» і кілька тижнів. По більшості підприємств ми зазвичай вкладаємося в один тиждень, проте ще раз підкреслимо, що кожен бізнес по-своєму унікальний. Тому в залежності від складності та обсягу роботи і ціна послуг, і термін виконання оцінки корпоративних прав визначаються індивідуально.

При цьому ще на етапі надання документів оцінювач зможе надати коментарі щодо того, як саме буде розрахована вартість бізнесу, які підходи і методи будуть використовуватися. А також проконсультувати з усіх питань проведення оцінки корпоративних прав і навіть «прикинути», на яку орієнтовну вартість підприємства можна вийти.

Резюме

Оцінка корпоративних прав є одним з напрямків експертної оцінки і найчастіше проводиться для наступних цілей:

  • З метою продажу підприємства.
  • Для прийняття управлінського рішення.
  • Для пред’явлення у суді.

Умови кожної такої роботи обговорюються в індивідуальному порядку в залежності від специфіки діяльності, наявності доступу до звітності підприємства й мети оцінки.

Порядок дій щодо оцінки корпоративних прав, як і в випадку з оцінкою акцій, залежить від конкретної ситуації та показників роботи підприємства: наявності діяльності, наявності прибутку, кількість та типи активів на балансі тощо.

Для визначення складності, строку виконання та вартості робіт нам потрібен баланс підприємства та звіт про фінансові результати за останній звітній період. В залежності від інформації, відображеної у звітності, нам знадобляться розшифрування деяких строк балансу. Тільки після цього ми зможемо предметно вести перемови з проведення оцінки.

Середньої вартості робіт з оцінки корпоративних прав не існує. На відмінність від, наприклад, квартир (докладніше про оцінку квартир), кожне підприємство є унікальним та характеризується великою кількістю факторів, яки впливають на його вартість. Тому вартість робіт розраховується індивідуально з урахуванням особливостей кожного окремого випадку.

Наша компанія проводить оцінку підприємств на підставі сертифіката суб’єкта оціночної діяльності з відкритим напрямком «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових  прав та нематеріальних активів», виданого Фондом державного майна України.

Ми будемо раді співробітництву. Будь ласка, телефонуйте!

Поширити у Facebook